Spływ kajakowy Rawką na odcinku Żydomice – Kurzeszyn – Doleck

Spływ kajakowy Rawką na odcinku Żydomice – Kurzeszyn – Doleck należy do bardzo zróżnicowanych tras pod względem trudności. Pierwsze kilometry pokonujemy meandrującą rzeką wśród łąk bez większych problemów i utrudnień, jednak z upływem czasu pojawiają się nad brzegiem drzewa i tym samym pojawiają się również pierwsze przeszkody w nurcie rzeki. Odcinek z Żydomic do Kurzeszyna nie nastręcza wielu problemów, co nie oznacza, że ich wcale nie ma. Odcinek z Kurzeszyna do Dolecka jest dosyć trudny i adresowany głównie dla zaawansowanych kajakarzy. Nurt rzeki dosyć silny z wieloma zakrętami, wymagającymi sprawnego manewrowania kajakiem. W rzece wiele powalonych drzew. Ta część rzeki Rawki od Żydomic do Bolimowa, wchodzi w skład obszaru europejskiej sieci Natura 2000 PLH100015.

Na pokonanie 23 km musimy przeznaczyć w zależności od własnych potrzeb, możliwości i umiejętności od 7 do 9 godzin, a czasem i dłużej. Doświadczeni kajakarze powinni przepłynąć tą trasę krócej. Dla tych, dla których 23 kilometry to za dużo, proponujemy krótszy – 16 kilometrowy odcinek z Kurzeszyna do Dolecka. Zdecydowanie odradzamy spływy kajakowe Rawką osobą, które nigdy nie miały styczności z kajakami, bądź pływają słabo.

0,0 km – Żydomice, początek spływu.
Spływ proponujemy rozpocząć na prawym brzegu rzeki między starym jazem, a mostem drogowym. Znajduje się tu bardzo dobre miejsce z którego swobodnie możemy zwodować kajaki. Rozpoczynając spływ kajakowy pamiętajmy, że znajdujemy się na terenie Rezerwatu Krajobrazowo-Wodnego Rawka.

2,5 km – Las należący do leśnictwa Julianów.
Po blisko półgodzinnym wiosłowaniu zbliżamy się do lasu należącego do leśnictwa Julianów. Las ten towarzyszył nam będzie, aż do Kurzeszyna. Od tej pory należy spodziewać się większych utrudnień w postaci zwalonych drzew.

3,7 km – Miejsce odpoczynku.
Na lewym brzegu rzeki znajduje się bardzo ładna łąka z małym oberwanym brzegiem, jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek przed dalszym spływem.

5,4 km – Starorzecze Rawki.
Z lewej strony mijamy ujście – jest to starorzecze Rawki. Kilkadziesiąt metrów wcześniej Rawka skręcała ostro w lewą stronę tworząc silny meander.

6,3 km – Płyty betonowe.
Miejsce bardzo charakterystyczne, ponieważ w nurcie rzeki pojawiają się płyty betonowe, na które należy uważać, szczególnie przy niskim stanie wody.

7,0 km – Kurzeszyn, most na drodze lokalnej.
Po siedmiu kilometrach dopływamy do mostu w miejscowości Kurzeszyn. Za mostem po prawej stronie – dobre miejsce na odpoczynek. W tym miejscu można zakończyć swoją krótką przygodę z Rawką lub płynąć dalej. Duża część kajakarzy właśnie w Kurzeszynie rozpoczyna swoją wędrówkę kajakową w kierunku Dolecka. Ok. 500 metrów za mostem zwalony jest w poprzek rzeki stary pień drzewa, znany wszystkim stałym bywalcom spływów na tym odcinku.

7,7 km – Kładka drewniana.
Przepływamy pod drewnianą kładką rowerowo-pieszą, która łączy Kurzeszyn z Kurzeszynkiem.

9,4 km – Most na drodze lokalnej.
Most na drodze lokalnej Julianów Raducki – Wołucza.

9,9 km – ujście Białki.
Z prawej strony – dosyć dobrze widoczne – ujście rzeki Białki, drugiej co do wielkości w dorzeczu Rawki.

11,5 km – Punkt widokowy.
Na prawym brzegu rzeki znajduje się bardzo ładny punkt widokowy na Rawkę, jednocześnie jest to kolejne dobre miejsce na krótki odpoczynek od wiosłowania.

12,7 km – Rozwidlenie rzeki Rawki.
Bardzo charakterystyczne miejsce, dla niektórych czasem kłopotliwe … w tym miejscu Rawka rozwidla się. Możemy płynąć zarówno prawą, jak i lewą odnogą. Lewa odnoga jest krótsza, prawa nieco dłuższa, kręta i bardziej malownicza. Kilkadziesiąt metrów za rozwidleniem, zarówno na prawej jak i na lewej odnodze znajdują się drewniane mosty, w nurcie rzeki mogą występować kamienie.

14,4 km – Most w Nowym Dworze.
Jest to ostatnie w miarę dobre miejsce na zakończenie spływu dla tych, dla których ponad 14 kilometrowy odcinek z Żydomic był wystarczający, jednak bardzo rzadko kończy się tu spływy ponieważ następny odcinek do Dolecka jest wyjątkowy, dziki i zarazem bardzo ładny.

15,2 km – Przepompownia.
Biały budynek na lewym brzegu rzeki, to przepompownia wodna.

17,5 km – Łąka.
Na lewym brzegu rozległa łąka z charakterystyczną amboną ustawioną pod samym lasem. Jest to ostatnie dobre miejsce przed Doleckiem na krótki odpoczynek.

19,0 km – Linia energetyczna.

19,4 km – Kładka metalowa.
Wysoko nad wodą ustawiona została metalowa kładka dla pieszych. Z lewej strony znajdują się zabudowania Starej Rawy, a z prawej Dzwonkowice i Psary.

23,1 km – Most drogowy w Dolecku.
Tuż za mostem drogowym w Dolecku kończymy nasz spływ kajakowy. Na prawym brzegu bardzo dobre miejsce na wyciągnięcia kajaków i przepakowanie się.

Mapa spływu kajakowego Rawką na odcinku Żydomice – Kurzeszyn – Doleck