Spływ kajakowy Rawką na odcinku Samice – Budy Grabskie – Joachimów-Mogiły

Spływ kajakowy Rawką na odcinku Samice – Budy Grabskie – Joachimów-Mogiły należy do jednych z najbardziej ciekawych, atrakcyjnych, fascynujących i interesujących wypraw. Szlak prowadzi przez samo serce Puszczy Bolimowskiej, która zachowała tu swój naturalny charakter z przed wielu wieków. Decydując się na ten odcinek należy liczyć się z wieloma utrudnieniami. Niektóre przewodniki podają, że jest to jeden z najtrudniejszych odcinków na całej rzece i zarazem jeden z najładniejszych.

Na pokonanie ponad 20 km musimy przeznaczyć w zależności od własnych potrzeb, możliwości i umiejętności od 7 do 9 godzin, a czasem i dłużej. Doświadczeni kajakarze powinni przepłynąć tą trasę krócej. Dla tych, dla których ponad 20 km to za dużo, proponujemy krótszy odcinek z Rudy lub z Bud Grabskich do miejscowości Joachimów-Mogiły. Zdecydowanie odradzamy ten odcinek osobom, które nigdy nie miały styczności z kajakami, bądź pływają słabo.

0,0 km – Samice, początek spływu.
Kajaki wodujemy w Samicach pod mostem, tuż za nim, na lewym brzegu znajdują się ruiny drewnianego młyna.

1,0 km – Kładka.
Przepływamy pod małą, drewnianą kładką przerzuconą kilkadziesiąt centymetrów nad lustrem wody.

2,2 km – Plaża Oberwanka.
Przed nami, na prawym brzegu rzeki ukazuje się wysoka na ok. 5 metrów piaszczysta skarpa, która łagodnie schodzi do rzeki tworząc ogromną plażę. Latem, szczególnie w upalne dni można spotkać tu dużo osób wypoczywających i kąpiących się. Warto zatrzymać się tu na chwilę i wyjść na brzeg, by móc podziwiać wspaniały widok na najbliższą okolicę.

2,7 km – Most kolejowy.
Most kolejowy na linii Skierniewice – Łuków, kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się metalowa kładka usytuowana wysoko nad wodą.

3,9 km – Most kolejowy, pale Larsena.
Kolejny most kolejowy, tym razem na trasie Warszawa – Skierniewice. Przed mostem dopływamy do lewego brzegu i przenosimy (nie przeciągamy !) kajaki za próg wodny, który utworzony tu został z pali Larsena (metalowych szyn pionowo wbitych w dno rzeki). Na lewym brzegu – wygodne miejsce na krótki odpoczynek.

4,9 km – Miejscowość ruda, most.
Dopływając do Rudy, przed mostem należy dobić do lewego brzegu. Za mostem znajduje się wysokie spiętrzenie z dosyć silnym odwojem. Doświadczeni kajakarze tędy spływają, my jednak radzimy przenieść kajaki lewą stroną i zwodować je za mostem. Przy przechodzeniu przez drogę należy zachować ostrożność. Tuż za mostem na prawym brzegu stoi zniszczony, drewniany młyn. Dalej bardzo uciążliwy odcinek z licznie powalonymi drzewami, które wymagają przenosek, wysiadania z kajaka i przeciskania się pod pod pniami i konarami. Jest on zaliczany do jednych z trudniejszych odcinków na całej Rawce. Dobre miejsce na rozpoczęcie lub zakończenie spływu.

6,0 km – Kładka.
Kolejna kładka pieszo-rowerowa.

7,2 km – Ośrodek Sosenka.
Na prawym brzegu Ośrodek Sosenka w Budach Grabskich. W położonym na wysokiej skarpie ośrodku można zrobić małe zakupy oraz przede wszystkim zjeść coś ciepłego. Przy ośrodku działa jedna z najstarszych wypożyczalni kajakowych nad Rawką.

8.6 km – Most Kopersteina i jaz.
Niegdyś był tu młyn zwany od nazwiska ostatniego właściciela – młynem Kopersteina. Młyn spłonął tuż przed II Wojną Światową. Pod mostem znajduje się jaz. Wygodna przenoska prawym brzegiem rzeki, również na prawym brzegu znajduje się bardzo dobre, nasłonecznione miejsce na odpoczynek. Idealne miejsce na rozpoczęcie lub zakończenie spływu.

9.0 km – Ujście rzeki Rokity.
Z prawej zarośnięte ujście małej rzeczki Rokity.

10.3 km – Most drogowy – Budy Grabskie.
Przepływamy pod mostem w miejscowości Budy Grabskie. Na prawym brzegu – węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Poniżej mostu zaczyna się obfitujący w meandry odcinek łąkowy, na nim stosunkowo niewiele zwalonych drzew.

12.1 km – Ujście rzeki Korabiewki.
Po prawej mijamy ujście Korabiewki, jednego z dłuższych dopływów Rawki. Długość Korabiewki wynosi 25,9 km. Rzeka wypływa w okolicach miejscowości Gąba (gmina Mszczonów), następnie płynie na północny zachód wśród pól i łąk, a w dolnym biegu przez leśny obszar Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

18.0 km – Joachimów-Mogiły, domki letniskowe.
Po prawej stronie słabo widoczna z wody osada domków letniskowych. Poniżej bardzo charakterystyczny krajobrazowo odcinek rzeki. Słabnący nurt rzeczny i uschnięte drzewa na brzegach sygnalizują zbliżanie się do jazu obok zbiornika wodnego Joachimów-Ziemiary.

20.8 km – Joachimów-Ziemiary, jaz.
Dopływamy do prawego brzegu, wyciągamy kajaki z wody i kończymy nasz kolejny etap spływu kajakowego rzeką Rawką. Kilkadziesiąt metrów od jazu usytuowany został zbiornik wodny Joachimów Ziemiary.

Mapa spływu kajakowego Rawką na odcinku Samice – Budy Grabskie – Joachimów-Mogiły