Spływ kajakowy Rawką na odcinku Doleck – Kamion – Samice

Wybierając się na spływ kajakowy Rawką na odcinku Doleck – Kamion – Samice należy przede wszystkim dobrze zapoznać się z opisem rzeki i odpowiednio przygotować. Wielokrotnie na naszej stronie powtarzamy, że Rawka jest szlakiem dosyć trudnym i uciążliwym ze względu na wiele przeszkód występujących w nurcie. Odcinek Doleck – Kamion – Samice zalecany jest osobom, które pływały wcześniej kajakami oraz dobrze radzą sobie w manewrowaniu kajakiem jak i w pokonywaniu przeszkód. Cały trud związany z uciążliwością szlaku wynagradzany jest niezwykle malowniczymi widokami rzeki, która płynie tu przez Bolimowski Park Krajobrazowy. Szerokość rzeki waha się w granicach od 5 do 8 metrów, nurt nie jest zbyt silny, ale należy uważać przy zwalonych drzewach – tam bowiem rzeka znacznie przyspiesza.

Na pokonanie ponad 15 km musimy przeznaczyć w zależności od własnych potrzeb, możliwości i umiejętności od 5 do 6 godzin, a czasem i dłużej. Doświadczeni kajakarze powinni przepłynąć tą trasę krócej. Dla tych, dla których 15,6 km to za dużo, proponujemy krótszy odcinek z Dolecka do Kamiona. Zdecydowanie odradzamy spływy kajakowe Rawką osobą, które nigdy nie miały styczności z kajakami, bądź pływają słabo.

0,0 km – Doleck, początek spływu.
Za mostem, na prawym brzegu rzeki jest bardzo dobre miejsce na zwodowanie kajaków i rozpoczęcie spływu kajakowego dalszym odcinkiem rzeki Rawki. Niedaleko mostu znajduje się ogrodzone gospodarstwo, gdzie za zgodą właścicieli można zostawić samochody lub też ew. zanocować pod namiotem.

3,6 km – Rzeka Chojnatka.
Nie widoczna z kajaka, ok. 200 metrów od prawego brzegu Rawki swoje koryto wyrzeźbiła rzeka Chojnatka, która przez najbliższe ponad dwa kilometry płynie równolegle do Rawki.

5,6 km – Młyn w Suliszewie.
Nurt rzeki znacznie zwalnia i tworzy się większe rozlewisko, a przed naszymi oczami pojawia się tama i młyn wodny – jedyny nad Rawką, który jeszcze pracuje; dzisiaj ma również napęd elektryczny. Dopływamy do prawego brzegu i przenosimy kajaki za tamę – tam zarówno po prawej, jak i po lewej stronie znajduje się dobre miejsce na odpoczynek. Na lewym brzegu – miejscowość Suliszew, w której jest sklep spożywczy.

UWAGA! Pamiętajmy, aby nie zatrzymywać się na przenoskach i tarasować przejścia, ponieważ za nami mogą płynąć inni kajakarze. Pamiętajmy również o tym, że kajaki przenosimy, a nie przeciągamy !

5,8 km – Ujście Chojnatki.
Z prawej strony ujście Chojnatki, jest to  jeden z krótszych dopływów Rawki o długości ok. 13,5 km. Kilkadziesiąt metrów dalej most na drodze lokalnej Suliszew – Wycześniak.

8,9 km – Punkt widokowy.
Z prawej strony, na zakręcie wysokie, piaszczyste urwisko. Z góry bardzo ładny widok na meandrującą Rawkę. Jest to kolejne ciekawe i bardzo dobre miejsce na krótki odpoczynek przed dalszym wiosłowaniem.

11,0 km – Starorzecze.
Tuż przed Kamionem pojawia się rozwidlenie rzeki. Płyniemy w lewą stroną – prawa odnoga to starorzecze. Niegdyś nurt Rawki płynął w prawo dużym zakolem, z czasem zakole to zostało przerwane. Rzeka zwalnia, a to oznaka, że tama na elektrowni w Kamionie już nie daleko.

11,6 km – Kamion, elektrownia wodna.
Kolejną, ok. 30 metrową przenoskę na naszym szlaku pokonujemy lewą stroną. Kamion to dobre miejsce na krótki odpoczynek, w położonej na lewym brzegu miejscowości znajduje się sklep, kościół i poczta. Elektrownia wodna o mocy 58 kW podawana jest jako wzór małej elektrowni na rzece będącej rezerwatem przyrody.

UWAGA! Pamiętajmy, aby nie zatrzymywać się na przenoskach i tarasować przejścia, ponieważ za nami mogą płynąć inni kajakarze. Pamiętajmy również o tym, że kajaki przenosimy, a nie przeciągamy !

11,8 km – przyczółki po nieistniejącym moście w Kamionie.
Po 200 metrach od zwodowania mijamy przyczółki po starej przeprawie przez Rawkę w Kamionie. Po kolejnych 200 metrach znajduje się most na drodze krajowej nr 70 Skierniewice – Zawady.

15,6 km – Most w Samicach.
Za mostem w Samicach, na prawym brzegu rzeki kończymy nasz spływ kajakowy rzeką Rawką. Jeszcze kilkanaście lat temu na lewym brzegu rzeki pracował młyn. Dziś została po nim tylko podmurówka i zdewastowany budynek młynarza.

Mapa spływu kajakowego Rawką na odcinku Doleck – Kamion – Samice